Tvrdjava Ram na Dunavu
Gradiste se nalazi na delu prostora na kome su Rimljani izgradili u prvom veku nove ere naselje-tvrdjavu Pincum. Pincum, nazvan po istoimenoj reci Pincus (Pek), postao je ubrzo trgovacki i zanatski centar i znacajna recna luka. Vrhunac razvitka dozivljava za vreme vladavine cara Hadrijana (II vek n.e). Pincum je tada uzivao siroku autonomiju, ukljucujuci i pravo da kuje sopstveni novac. Slabljenjem Rimske Imperije i nadiranjem azijskih plemena Huna i Avara, grad gubi samostalnost. Sve do formiranja srpske despostovine ovim prostorima smenjivali su se razni narodi i osvajacke vojske.
Ime Veliko Gradiste prvi put se pominje u Ravanickoj povelji iz 1381. godine. Dolaskom Turaka na ove prostore grad gubi na znacaju. Pocetkom osamnaestog veka grad se u turskim knjigama pominje pod imenom Ipek. Brojao je 100 turskih i 70 srpskih kuca.
Grad pocinje da se razvija proterivanjem Turaka sa ovih prostora. U vreme vladavine Milosa Obrenovica ima znacajnu ulogu u trgovini. Zajedno sa Ramom, postaje velika luka odakle se stoka izvozila u druge delove Evrope. Vremenom postaje najjaca varosica u okrugu. Medju prvim gradovima u Srbiji dobija telegraf, postu ( staciju), parobrodsku stanicu i carinarnicu. Sredinom devetnaestog veka Gradiste je administrativno sediste Ramskog sreza. Sezdesetih godina proslog veka ubraja se u najvece palanke.
Veliko Gradiste - Carsija (1912. god)
Zahvaljujuci razvijenoj trgovini, vidjeniji Gradistanci pohodili su ondasnje evropske centre, narocito Bec i Pestu. Odatle su nadirali snazni kulturni uticaji. Grad je vec krajem 19. veka imao gimanziju, bolnicu, biblioteku, apoteku. U gradu su izlazile lokalne novine Pek, Gradistanac i Iskrena rec.Grad je medju prvim varosicama dobio elektricnu struju: 1913. godine zasijala je ovde elektricna sijalica sa hidrocentrale podignute na reci Pek.
Iz tog vremena sacuvana je Stara carsija sa vise zgrada podignutih krajem proslog veka. Krasi ih bogata fasadna ornamentika i raskos, koji na svoj nacin govori o ekonomskoj moci i prefinjenom evropskom ukusu njihovih graditelja i vlasnika. Carsija kao ambijentalna kulturno-istorijska celina proglasena je spomenikom kulture.
Home | stanovnistvo | privreda | kultura | politika | sport | razglednice |E-mail |